top of page

Pracownia Badań nad Aksjologią w Języku i Kulturze

Pracownia BadaÅ„ nad AksjologiÄ… w JÄ™zyku i Kulturze zostaÅ‚a zaÅ‚ożona na wniosek prof. Krzysztofa Maćkowiaka zÅ‚ożony na zebraniu pracowników Instytutu Filologii Polskiej w dniu 29 listopada 2016r.

​

CzÅ‚onkowie Pracowni Aksjologicznej reprezentujÄ… trzy różne zakÅ‚ady: ZakÅ‚ad Komunikacji JÄ™zykowej  (dr Monika Kaczor); ZakÅ‚ad Stylistyki (dr hab. Joanna Gorzelana) oraz ZakÅ‚ad Teorii Literatury i Krytyki Literackiej (dr hab. Anastazja Seul). Pracownia jest otwarta na przedstawicieli innych ZakÅ‚adów i Instytutów. Każda z przedstawicielek Pracowni ma w swym dorobku artykuÅ‚y bÄ…dź książki, a także wystÄ…pienia konferencyjne na temat funkcjonowania wartoÅ›ci w różnych tekstach kultury.

​

WysiÅ‚ek badawczy Pracowni dotyczy sposobów realizacji wartoÅ›ci we wspóÅ‚czesnym jÄ™zyku i kulturze – zwÅ‚aszcza kulturze literackiej. Pracownia stwarza także przestrzeÅ„ refleksji nad zmianami, jakie widoczne sÄ… w postrzeganiu wartoÅ›ci w perspektywie diachronicznej. W zakresie badaÅ„ mieszczÄ… siÄ™ takie tematy, jak m.in.: zagadnienia leksykalne i aksjologiczne,  jÄ™zyk wartoÅ›ci, wartoÅ›ci w jÄ™zyku i w tekÅ›cie, wartoÅ›ciowanie aksjologiczne, wartoÅ›ci i antywartoÅ›ci; dobro, piÄ™kno, prawda. Pracownia podejmuje wspóÅ‚pracÄ™ z innymi oÅ›rodkami naukowymi zajmujÄ…cymi siÄ™ tematykÄ… aksjologicznÄ… w Polsce i za granicÄ… (cykliczne konferencje w Warszawie i w Brnie).

bottom of page