Pracownia Badań nad Aksjologią
w Języku i Kulturze
Zasady redakcyjne artykułów w tomie pokonferencyjnym
-
Rozmiar tekstu nie powinien być mniejszy niż 20 000 znaków z uwzględniłem przypisów, tj.ok.10 stron znormalizowanego tekstu.
-
Tekst przygotowany w pliku tekstowym (Word 1997-2003) i przesłany na adres do 30 czerwca 2017 r.
-
Tekst powinien być pisany stopniem czcionki 12 z zachowaniem marginesów: górnego 25 mm i lewego 35 mm, z interlinią 1,5 wiersza. W przypisach nie należy stosować zmniejszonego stopnia czcionki i zmniejszonej interlinii. Powinny być takie same jak w tekście głównym.
-
Cytaty w tekście powinny być pisane pismem prostym, opatrzone cudzysłowami na początku i na końcu, a ich źródło wskazane w odpowiednim przypisie. Jeżeli w ramach cytatu ujętego w cudzysłów występują fragmenty mające własny cudzysłów (cytat w cytacie), należy ten ostatni zastąpić tzw. żabkami (« »).
-
Cytaty dłuższe niż 2 wiersze należy wydzielić z tekstu głównego i pisać od nowego akapitu, bez cudzysłowu, pismem prostym.
-
Wyrazy lub zwroty wprowadzane do cytatu należy ujmować w nawiasy kwadratowe i opatrywać podaną wewnątrz tego nawiasu informacją, od kogo pochodzi uzupełnienie (np. inicjały autora, „przyp. aut.”, „przyp. tłum.”).
-
Opuszczenie fragmentu tekstu w cytacie, rozpoczęcie cytatu od środka zdania lub urwanie cytatu przed końcem zdania należy zasygnalizować wielokropkiem w nawiasie kwadratowym ([…]).
-
Formułując przypisy, Autor powinien brać pod uwagę konieczność zachowania maksymalnej zwięzłości, zwłaszcza przy dużej ich liczbie. Przypisy uzupełniające tekst główny („dygresyjne”) powinny być ograniczone do minimum, przypisy bibliograficzne powinny zawierać tylko niezbędne elementy.
-
Przypisy powinny mieć numerację ciągłą w obrębie całego artykułu.
-
Zapis cytowanej pozycji bibliograficznej powinien zawierać: inicjał imienia i nazwisko autora, tytuł dzieła, miejsce i rok wydania, numer strony, której dotyczy przypis; w przypadku pracy zbiorowej: tytuł dzieła, inicjał imienia i nazwisko redaktora, miejsce i rok wydania; w przypadku pracy będącej częścią większej całości – także jej tytuł, inicjał imienia i nazwisko redaktora; w przypadku artykułu z czasopisma – tytuł czasopisma w cudzysłowach, rok jego wydania i kolejny numer.
-
Jeżeli przypis odsyła do strony WWW, należy podać pełny adres strony oraz datę dostępu w nawiasie kwadratowym.
Przykład:
-
B. Kowalski, Moje zmartwienia, Sulechów 1976, s. 15.
-
M. Markiewicz, S. Szkopek, Nie warto było, [w:] Agrokultura na przestrzeni zamkniętej, t. 2, red. B. Popiołek, Warszawa 1999, s. 23-27.
-
I. Jagoda-Ciepły, Przędziorki i mszyce, nasi mali przyjaciele, „Chatka Puchatka” 1998, nr 16.
-
http://link.springer.com/search?facet-author=%22Paul+Hoyningen-Huene%22 [dostęp: 24.06.2013].
-
W przypadku przytaczania w następujących po sobie kolejnych przypisach tej samej pozycji bibliograficznej należy zastosować skrót ibidem. W przypadku powtarzania się w kolejnych przypisach tego samego nazwiska autora, należy stosować skrót idem lub eadem.
-
W przypadku przytaczania dzieła, które było już wcześniej cytowane, należy w przypisie podać tylko inicjał imienia i nazwisko autora oraz skrót op. cit.; jeżeli jest to praca zbiorowa – skrót tytułu. Jeżeli przytacza się więcej niż jedno dzieło danego autora, zamiast op. cit. należy podać skrót tytułu.
-
Jeżeli przy tabelach, ilustracjach itp. materiałach dodatkowych podaje się ich źródło lub jakiekolwiek objaśnienia, nie należy takiej notatki umieszczać w przypisach, lecz w tekście, bezpośrednio pod odpowiednim materiałem.
-
Bibliografia powinna obejmować całość literatury uwzględnionej w przypisach. Bibliografia powinna być ułożona alfabetycznie według nazwisk autorów poszczególnych pozycji, a w przypadku prac zbiorowych – według tytułów. Elementy zapisu należy oddzielić przecinkami. Każda pozycja powinna zawierać nazwisko i inicjał imienia autora, pełny tytuł dzieła, ewentualnie inicjał imienia i nazwisko redaktora pracy zbiorowej, miejsce i rok wydania; w przypadku pracy będącej częścią większej całości (pracy zbiorowej) – również tytuł dzieła, z którego pochodzi; w przypadku pracy będącej artykułem zamieszczonym w czasopiśmie – tytuł czasopisma w cudzysłowach, rok jego wydania i kolejny numer.
-
Do tekstu należy dołączyć tzw. ślepy indeks – wykaz przywoływanych w tekście osób (imię i nazwisko).
-
Do tekstu należy dołączyć streszczenia w języku polskim i angielskim (maksymalnie po 1000 znaków każde), 3 do 5 słów kluczowych oraz krótką charakterystykę autora, zredagowaną w 3 os. l. poj. (3-5 zdań).