top of page

Zasady redakcyjne artykuÅ‚ów w tomie pokonferencyjnym

  1. Rozmiar tekstu nie powinien być mniejszy niż 20 000 znaków z uwzglÄ™dniÅ‚em przypisów, tj.ok.10 stron znormalizowanego tekstu.

  2. Tekst przygotowany w pliku tekstowym (Word 1997-2003) i przesłany na adres do 30 czerwca 2017 r.

  3. Tekst powinien być pisany stopniem czcionki 12 z zachowaniem marginesów: górnego 25 mm i lewego 35 mm, z interliniÄ… 1,5 wiersza. W przypisach nie należy stosować zmniejszonego stopnia czcionki i zmniejszonej interlinii. Powinny być takie same jak w tekÅ›cie gÅ‚ównym.

  4. Cytaty w tekÅ›cie powinny być pisane pismem prostym, opatrzone cudzysÅ‚owami na poczÄ…tku i na koÅ„cu, a ich źródÅ‚o wskazane w odpowiednim przypisie. Jeżeli w ramach cytatu ujÄ™tego w cudzysÅ‚ów wystÄ™pujÄ… fragmenty majÄ…ce wÅ‚asny cudzysÅ‚ów (cytat w cytacie), należy ten ostatni zastÄ…pić tzw. żabkami (« »).

  5. Cytaty dÅ‚uższe niż 2 wiersze należy wydzielić z tekstu gÅ‚ównego i pisać od nowego akapitu, bez cudzysÅ‚owu, pismem prostym.

  6. Wyrazy lub zwroty wprowadzane do cytatu należy ujmować w nawiasy kwadratowe i opatrywać podanÄ… wewnÄ…trz tego nawiasu informacjÄ…, od kogo pochodzi uzupeÅ‚nienie (np. inicjaÅ‚y autora, „przyp. aut.”, „przyp. tÅ‚um.”).

  7. Opuszczenie fragmentu tekstu w cytacie, rozpoczÄ™cie cytatu od Å›rodka zdania lub urwanie cytatu przed koÅ„cem zdania należy zasygnalizować wielokropkiem w nawiasie kwadratowym ([…]).

  8. FormuÅ‚ujÄ…c przypisy, Autor powinien brać pod uwagÄ™ konieczność zachowania maksymalnej zwiÄ™zÅ‚oÅ›ci, zwÅ‚aszcza przy dużej ich liczbie. Przypisy uzupeÅ‚niajÄ…ce tekst gÅ‚ówny („dygresyjne”) powinny być ograniczone do minimum, przypisy bibliograficzne powinny zawierać tylko niezbÄ™dne elementy.

  9. Przypisy powinny mieć numerację ciągłą w obrębie całego artykułu.

  10.  Zapis cytowanej pozycji bibliograficznej powinien zawierać: inicjaÅ‚ imienia i nazwisko autora, tytuÅ‚ dzieÅ‚a, miejsce i rok wydania, numer strony, której dotyczy przypis; w przypadku pracy zbiorowej: tytuÅ‚ dzieÅ‚a, inicjaÅ‚ imienia i nazwisko redaktora, miejsce i rok wydania; w przypadku pracy bÄ™dÄ…cej częściÄ… wiÄ™kszej caÅ‚oÅ›ci – także jej tytuÅ‚, inicjaÅ‚ imienia i nazwisko redaktora; w przypadku artykuÅ‚u z czasopisma – tytuÅ‚ czasopisma w cudzysÅ‚owach, rok jego wydania i kolejny numer.

  11. Jeżeli przypis odsyła do strony WWW, należy podać pełny adres strony oraz datę dostępu w nawiasie kwadratowym.

 

Przykład:

  1. B. Kowalski, Moje zmartwienia, Sulechów 1976, s. 15.

  2. M. Markiewicz, S. Szkopek, Nie warto było, [w:] Agrokultura na przestrzeni zamkniętej, t. 2, red. B. Popiołek, Warszawa 1999, s. 23-27.

  3. I. Jagoda-CiepÅ‚y, PrzÄ™dziorki i mszyce, nasi mali przyjaciele, „Chatka Puchatka” 1998, nr 16.

  4. http://link.springer.com/search?facet-author=%22Paul+Hoyningen-Huene%22 [dostęp: 24.06.2013].

  1. W przypadku przytaczania w nastÄ™pujÄ…cych po sobie kolejnych przypisach tej samej pozycji bibliograficznej należy zastosować skrót ibidem. W przypadku powtarzania siÄ™ w kolejnych przypisach tego samego nazwiska autora, należy stosować skrót idem lub eadem.

  2. W przypadku przytaczania dzieÅ‚a, które byÅ‚o już wczeÅ›niej cytowane, należy w przypisie podać tylko inicjaÅ‚ imienia i nazwisko autora oraz skrót op. cit.; jeżeli jest to praca zbiorowa – skrót tytuÅ‚u. Jeżeli przytacza siÄ™ wiÄ™cej niż jedno dzieÅ‚o danego autora, zamiast op. cit. należy podać skrót tytuÅ‚u.

  3. Jeżeli przy tabelach, ilustracjach itp. materiaÅ‚ach dodatkowych podaje siÄ™ ich źródÅ‚o lub jakiekolwiek objaÅ›nienia, nie należy takiej notatki umieszczać w przypisach, lecz w tekÅ›cie, bezpoÅ›rednio pod odpowiednim materiaÅ‚em.

  4. Bibliografia powinna obejmować caÅ‚ość literatury uwzglÄ™dnionej w przypisach. Bibliografia powinna być uÅ‚ożona alfabetycznie wedÅ‚ug nazwisk autorów poszczególnych pozycji, a w przypadku prac zbiorowych – wedÅ‚ug tytuÅ‚ów. Elementy zapisu należy oddzielić przecinkami. Każda pozycja powinna zawierać nazwisko i inicjaÅ‚ imienia autora, peÅ‚ny tytuÅ‚ dzieÅ‚a, ewentualnie inicjaÅ‚ imienia i nazwisko redaktora pracy zbiorowej, miejsce i rok wydania; w przypadku pracy bÄ™dÄ…cej częściÄ… wiÄ™kszej caÅ‚oÅ›ci (pracy zbiorowej) – również tytuÅ‚ dzieÅ‚a, z którego pochodzi; w przypadku pracy bÄ™dÄ…cej artykuÅ‚em zamieszczonym w czasopiÅ›mie – tytuÅ‚ czasopisma w cudzysÅ‚owach, rok jego wydania i kolejny numer.

  5. Do tekstu należy doÅ‚Ä…czyć tzw. Å›lepy indeks – wykaz przywoÅ‚ywanych w tekÅ›cie osób (imiÄ™ i nazwisko).

  6. Do tekstu należy doÅ‚Ä…czyć streszczenia w jÄ™zyku polskim i angielskim (maksymalnie po 1000 znaków każde), 3 do 5 sÅ‚ów kluczowych oraz krótkÄ… charakterystykÄ™ autora, zredagowanÄ… w 3 os. l. poj. (3-5 zdaÅ„).

bottom of page